Jdi na obsah Jdi na menu
 


PŘIPOJENÍ TISKÁREN K POČÍTAČŮM

Paralelní porty

Pararelní komunikace je obvykle rychlá, přenáší se 8 nebo výjimečně 16 bitů současně. Kromě dat je nutno přenášet ještě řídící a stavové signály tiskárny (například informace, je-li tiskárna připravena, má-li volnou paměť, zaveden papír apod.).

Centronics - osmibitové paralelní rozhraní vyvinuté společností Centronics, nejběžnější u osobních počítačů (ne u Apple), umožňuje jednosměrný přenos dat. Řídící signály jsou přenášeny zvláštními vodiči. Vhodné na krátkou vzdálenost (obvykle metry).

Bi-tronics - vylepšený Centronics, autorem je Hewlett-Packard. Umožňuje obousměrný přenos dat.

EPP - Enhanced Parallel Port - port se zvýšenou přenosovou rychlostí (500KB/s)

ECP - Enhanced Communication Port - autorem je Microsoft, je vylepšený port s možností řízení pomocí DMA a IRQ, využívá vyrovnávací paměť FIFO.

Dataproducts - rychlé propojení pro velké počítače, nepříliš rozšířené, existují ale převodníky na Centronics.

IEEE488 (HP-IB - Hewlett-Packard Interface Bus) - vyvinuto pro použití na vědeckých a inženýrských systémech a přijato jako standard IEEE. Jde o rozhraní s obousměrným přenosem dat.

SCSI - Small Computer System Interface - vyvinuto pro obecné použití, velmi rychlé, zpravidla používané pro připojení pevných disků, skenerů, optických disků apod.

IBM 370 Channel - velmi rychlé rozhraní, používané na velkých počítačích IBM.

Sériové porty

Sériové porty jsou pomalejší než paralelní, ale mohou realizovat spojení na větší vzdálenosti. Pro nejjednodušší komunikaci stačí dva vodiče (posílání a přijímání dat). Obvykle se používají přídavné vodiče pro řídící signály, někdy jsou řídící signály vkládány mezi data. Nejčastěji se používá maximální rychlost 19200 bps, lze ale dosáhnout i vyšších rychlostí. Sériové komunikace se využívá při propojení počítačů a tiskáren pomocí telefonních vedení.

RS232C - je mezinárodní specifikace pro komunikaci mezi počítači a tiskárnami. Definuje nejen metodu posílání dat, ale také fyzické a elektrické charakteristiky propojení. Mohou být synchronní (přenos probíhá v přesně daných časových intervalech) nebo asynchronní (data jsou posílána na žádost). Nejvíce se používá asynchronní přenos. Ke komunikaci se používají komunikační protokoly XON-XOFF (řídící signály jsou mezi daty), DSR/DTR (Data Set Ready / Data Terminal Ready) a RTS/CTS (Ready To Send / Clear To Send), které k řízení používají vyhrazené vodiče.

RS422 - podobný jako RS232C, ale výrazně rychlejší, lze jej použít i jako základ menších sítí.

Current Loop - podobný jako RS232C, ale s jinou elektrickou specifikací. Dnes se již nepoužívá.

IBM SNA-RJE - Systems Networking Architecture For Remote Job Entry - rychlé spojení pro velké systémy IBM, určené pro komunikaci se vzdálenými terminály, používané také jako telekomunikační spojení a vzdálený tisk.

IBM Co-Ax - výrazně odlišné spojení, které používá jen jeden vodič pro oba směry komunikace. Data jsou posílána po blocích (paketech), systém funguje jako síťové propojení.

IBM Twin-Ax - podobný systém jako Co-Ax, ale používá se na velkých počítačích IBM Systém 3X a AS/400. Jedná se o hybridní systém, umožňuje připojení sedmi zařízení (tiskáren nebo terminálů) na jednu linku Twin-Ax. Stejně jako u systému Co-Ax existují převodníky na RS232C.